آموزشی, بلاگ

آموزش تغییر رنگ از حالت CMYK به RGB در فتوشاپ

CMYK-RGB3

در این مقاله قصد داریم چگونگی تبدیل تصاویر CMYK به RGB را آموزش دهیم تا تصاویر خود را برای چاپ روی پرینتر آماده کنیددر مواقعی که قصد دارید تصویری بر روی کاغذ دیجیتال و یا عکاسی چاپ کنید حتما باید این تبدیل را انجام دهید.ابتدا برای شما توضیح میدهم که CMYK چیست؟کاربرد CMYK چیست؟چه زمانی از CMYK استفاده می کنیم ودر ادامه تبدیل CMYK به RGB و RGB به CMYK را آموزش می دهیم.

 

CMYK چیست؟

CMYK نوعی از ترکیب رنگ است که در چاپ افست مورد استفاده قرار می گیرد و چهار رنگ است. در CMYK هر رنگ با ترکیب چهار رنگ اصلی ایجاد می شود و هر کدام مخفف یک رنگ است.

 • C به معنای Cyan فیروزه ای
 • M به معنای Magenta سرخابی،ارغوانی،قرمز
 • Y به معنای Yellow زرد
 • k به معنای Black سیاه

برای مثال برای ایجاد رنگ سورمه ای از ترکیب دو رنگ Cyan و Magenta استفاده می کند.

رنگ سفید در CMYK وجود ندارد و رنگ سفید همان رنگ کاغذ است. در این مدل،‌ رنگ‌ها به پس‌زمینه‌ای سفید اضافه می‌شوند و در نتیجه، روشنایی پس‌زمینه را کاهش می‌دهند.

 

CMYK

 

 

تفاوت RGB و CMYK در چیست؟

RGB برای ابزارهای دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد که نور از آن ها پخش می شود این مدل رنگ ها برای صفحات نمایش LCD کاربرد دارد بنابراین بهترین گزینه در نمایشگرهاست ولی CMYK در صنعت چاپ و بسته بندی کاربرد دارد و برای جلب رضایت مشتری باید از این مد استفاده کرد.

بنابراین هنگامی که قصد چاپ کاتالوگ ،پوستر،کارت ویزیت،بروشور را دارید باید طراحی خود را با CMYK نهایی کنید تا در صفحه نمایش با خروجی چاپ یکی باشد. تصویر با فرمت RGB در صفحه نمایش بسیار درخشان تر از فایل چاپ شده هستند بنابراین برای جلوگیری از اختلاف رنگ مد رنگ را میتوان روی CMYK قرار داد.

CMYK رنگ مشکی ندارد و به عنوان رنگ کلیدی نامیده می شود. بنابراین به هنگام چاپ باید تصویر خود را روی مد CMYK قرار دهید تا بعد از چاپ با رنگ متفاوتی از تصویر فایل خود برخورد نکنید.

در مد رنگ (RGB) 16میلیون رنگ و در مد رنگ (CMYK) 100میلیون رنگ وجود دارد.بنابراین CMYK تعداد رنگ بیشتری دارد اما بسیاری از رنگ ها شبیه هم هستند و همین طور بسیاری از رنگ ها که در RGB نشان داده می شود در CMYK نمایش داده نمی شود.در CMYK امکان چاپ رنگ های طلایی، نقره ای، فسفری و… وجود ندارد.

CMYK-TO-RGB-TO-CMYK

 

تبدیل RGB به CMYK در فتوشاپ

برای این‌که از CMYK در فتوشاپ استفاده کنید دو راه کلی وجود دارد. اول این‌که پیش از شروع طراحی و به هنگام باز کردن پرونده جدید از منوی «File»، حالت رنگ را از «RGB» به «CMYK Color» تغییر دهید.

color mode

توجه داشته باشید که در موار زیر، حتما حالت رنگ را در نرم‌افزار خود بر روی CMYK قرار دهید.

 • طراحی کارت ویزیت و برچسب‌های تبلیغاتی
 • طراحی بیلبورد، پوستر، تراکت، بروشور و …
 • طراحی تی‌شرت، کلاه و سایر پوشاک تبلیغاتی
 • طراحی منو رستوران‌ها
 • طراحی بسته‌بندی‌ها
 • طراحی جلد کتاب

تبدیل CMYK به RGB در فتوشاپ

اگر فایل فتوشاپی دارید که در حالت CMYK قرار دارد اما به هر دلیل می‌خواهید آن‌را در حالت RGB قرار دهید، توجه داشته باشید که بهتر است پیش از این کار،‌ تا حد ممکن تصویر یا طرح خود را ویرایش کنید چراکه ممکن است برای تبدیل CMYK به RGB در فتوشاپ نیاز داشته باشید که در ابتدا، تصویر خود را «Flatten» کنید که در اینصورت، ادامه ویرایش‌های قبلی،‌ امکان‌پذیر نخواهند بود. بعد از این کار،‌ به مسیر «Image>Mode» بروید و از ‌آن‌جا، «RGB Color» را انتخاب کنید.

cmyk در فتوشاپ

بعد از این کار، پیغامی مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود که از شما می‌پرسد آیا پرونده (تصویر) شما «Flatten» بشود یا خیر. با «Flatten» کردن در حقیقت، تمامی لایه‌های قابل ویرایش، به یک لایه غیرقابل ویرایش تبدیل خواهند شد. می‌توانید تصویر را Flatten و با قبل مقایسه کنید یا اینکه بدون این کار،‌ عمل تبدیل CMYK به RGB در فتوشاپ را انجام دهید.

 

 1. برای تبدیل CMYK به RGB از طریق منوی Image گزینه Mode انتخاب کنید با کلیک بر روی RGB Color تصویر خود را به قالب رنگی RGB تبدیل کنید.

 

در این ویدیو به آموزش تغییر حالت رنگ از CMYK به RGB را یاد خواهید گرفت.

 

 

در جدول زیر، تفاوت RGB و CMYK به طور خلاصه آورده شده است:

تفاوت‌های اصلی RGB CMYK
نام قرمز، سبز و آبی فیروزه‌ای، ارغوانی، زرد و مشکی
کاربرد دیجیتال (طراحی‌های دیجیتالی۹ چاپ
تنوع رنگ‌ها زیاد کم
تنظیمات فتوشاپ پیش‌فرض باید جداگانه انتخاب شود.

 

2 دیدگاه در “آموزش تغییر رنگ از حالت CMYK به RGB در فتوشاپ

  1. eima1 گفت:

   thank you for reading our blog

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *